https://ouwakids.lv/image/cache/catalog/blog/ouwakids%20blogs/sensorās%20rotaļas%20mazuļiem%20ouwakids.lv-1920x1080.jpg
user image

Kad sākt sensorās rotaļas ar mazuli? Noderīgs ceļvedis vecākiem.

  • 11 Mar 2025
  • |   0 Komentāri

Bieži uzdotais jautājums ir: “Kādā vecumā jāsāk sensorās rotaļas ar mazuli?”. Uz šo jautājumu nav vienas atbildes, jo katrs bērns ir atšķirīgs un uz sensorajām rotaļām reaģē atšķirīgi. Sensorās rotaļas ir būtiska bērna attīstības sastāvdaļa, palīdzot uzlabot viņa maņu uztveri, motoriku un kognitīvās prasmes. Bet kad īsti ir pareizais laiks sākt šīs aktivitātes? Šajā rakstā aplūkosim sensorās rotaļas dažādos vecumposmos un sniegsim praktiskus padomus vecākiem un pedagogiem.

No brīža, kad piedzimst mūsu bērni, viņi nepārtraukti iepazīst pasauli ap sevi. Jaundzimušais raugās tavās acīs, vēro istabu, jūt tavu sirds ritmu un ādas siltumu, kad tu viņu turi klāt krūtīm, klausās tavu balsi, kas viņu mierina un iemidzina, bauda mammas pienu, zīž pirkstus un dūres un atpazīst tavu smaržu starp visām citām. Lai gan mēs to sākumā varbūt nepamanām, šie ir pirmie soļi sensoro spēju attīstībā. Tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka sensorā spēle bērniem ir dabiska – viss, kas viņiem vajadzīgs, ir mūsu atbalsts un iedrošinājums, lai gūtu no tās maksimālu labumu! Patiesībā jaundzimušais ir gatavs sensorajai spēlei jau no pašas pirmās dienas. Vecāki lieliski saprot, ka rūpes par mazuli prasa daudz laika, taču bērna maņas var stimulēt arī ikdienas aktivitāšu laikā. Piemēram, barojot bērniņu, mainot autiņbiksītes vai gatavojoties miedziņam. Jaundzimušais jau pazīst tavu balsi un smaržu, un tas viņu instinktīvi pievelk. Viņš mīlēs, ja tu ar viņu runāsi un būsi blakus, un tas ievērojami veicinās viņa smadzeņu attīstību.

Kad mans mazulis ir gatavs sensorajām spēlēm? Vecumposmu ceļvedis.

Patiesībā jaundzimušais ir gatavs sensorajai spēlei jau no pašas pirmās dienas. Vecāki lieliski saprot, ka rūpes par mazuli prasa daudz laika, taču bērna maņas var stimulēt arī ikdienas aktivitāšu laikā. Piemēram, barojot bērniņu, mainot autiņbiksītes vai gatavojoties miedziņam. Jaundzimušais jau pazīst tavu balsi un smaržu, un tas viņu instinktīvi pievelk. Viņš mīlēs, ja tu ar viņu runāsi un būsi blakus, un tas ievērojami veicinās viņa smadzeņu attīstību.

Vecumposmu ceļvedis.

Jaundzimušais (0-3 mēneši)

Šajā periodā bērns galvenokārt iepazīst pasauli caur tausti, skaņām un redzi. Šādas aktivitātes var palīdzēt:

- Maigas masāžas un pieskārieni

- Mūzikas un skaņu rotaļas

- Kontrastu kartītes (melnbaltie attēli)

Zīdainis (4-6 mēneši)

Bērns sāk aktīvāk izpētīt apkārtni, izmantojot rokas un muti:

- Mīkstas rotaļlietas ar dažādām tekstūrām

- Ūdens un ziepju burbuļu spēles

- Drošas, ēdamas tekstūras (piemēram, avokado, banāns)

Bērns (7-12 mēneši)

Šajā vecumā bērni sāk izprast cēloņu un seku sakarības:

- Kinētiskās smiltis un modelēšanas māls

- Sensori maisiņi ar dažādām tekstūrām

- Vienkāršas ūdens spēles (iepildot un izlejot ūdeni no traukiem)

Kā uzsākt sensorās spēles?

Tagad, kad zini, ka sensorā spēle var sākties jau no dzimšanas, rodas jautājums – kā to īstenot? Vislabākais veids ir iekļaut sensoro stimulāciju ikdienas gaitās. Nav nepieciešams atvēlēt konkrētu laiku spēlēm – bērna maņas var attīstīt arī citos brīžos.

Piemēram, mainot autiņbiksītes, vari aprakstīt, ko dari, kā arī nosaukt bērna emocijas. Pastāsti mazulim, kā viņš var justies – vai mitrais salvešu pieskāriens ir auksts vai silts, kāda ir autiņbiksīšu tekstūra. Šādi vienkārši apraksti un sarunas ļoti palīdz bērnam attīstīt valodas prasmes un komunikācijas spējas.

Arī ikdienas darbības, piemēram, staigāšana pa māju, trauku mazgāšana, kāpšana pa kāpnēm, matu ķemmēšana vai vakariņu gatavošana, ir lieliskas iespējas runāt ar bērnu un palīdzēt viņam iepazīt pasauli. Ja pamanīsi, ka mazulis īpaši ieinteresēts kādā priekšmetā vai skaņā, pastāsti viņam par to un iedrošini izpētīt. Ja bērns ir sajūsmināts, viņš būs daudz atvērtāks jaunu zināšanu apguvei!

Vēderlaiks – lielisks veids sensorās stimulācijas attīstībai

Vēderlaiks (tummy time) ir viena no svarīgākajām sensorās stimulācijas spēlēm jaundzimušajiem. Šajā pozā bērni var izzināt pasauli ar taustes palīdzību un veidot sakarības starp redzētajiem priekšmetiem un skaņām. Turklāt tas palīdz stiprināt muskuļus un sagatavoties nākamajiem attīstības posmiem, piemēram, veltņiem un rāpošanai.

Lai piesaistītu bērna uzmanību vēderlaika laikā, vari turēt rotaļlietu viņa priekšā – tas mudinās viņu pacelt galviņu un sniegties pēc rotaļlietas. Ja apkārt novieto dažādus priekšmetus, bērns tiks iedrošināts izstiept rokas uz dažādām pusēm.

Vēl viens lielisks veids, kā padarīt vēderlaiku interesantāku, ir iekļaut gaismas un skaņas rotaļlietas. Mūzikas rotaļlietas, grabulīši un spogulīši var stimulēt bērna sensorās spējas un padarīt spēles aizraujošākas.

Sensorās rotaļas – neaizstājama bērna attīstības sastāvdaļa

Šīs ir tikai dažas idejas, kā uzsākt sensorās spēles ar mazuli. Patiesībā iespēju ir simtiem! Lai kādu veidu tu izvēlētos, galvenais ir atcerēties, ka sensorā spēle bērna pirmajos dzīves gados ir ļoti svarīga – tā veicina mācīšanos, atklāšanu un izaugsmi. Un pats galvenais – padari to par priecīgu un aizraujošu procesu!

Sensorās rotaļas ne tikai palīdz bērnam labāk izprast pasauli, bet arī attīsta:

- Smalko un rupjo motoriku

- Runas un komunikācijas prasmes

- Kognitīvās prasmes un problēmu risināšanu

- Sociālās un emocionālās prasmes

Montesori pieeja sensorajām rotaļām

Montesori pedagoģija īpašu uzmanību pievērš sensorajām aktivitātēm, izmantojot īpašus materiālus, piemēram:

- Sensorie bloki ar dažādām tekstūrām

- Ūdens un smilšu galdi

- Montesori bumbiņas un formas

Sensorās rotaļas bērniem ar īpašām vajadzībām

Bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai maņu jutīgumu var būt nepieciešamas pielāgotas aktivitātes:

- Maigi pieskārieni un dziļā spiediena aktivitātes

- Sensori stūrīši ar nomierinošu apgaismojumu-

- Spēles ar smagām segām vai bumbiņām

Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)

Vai sensorās rotaļas ir nepieciešamas visiem bērniem?

Jā, jo tās veicina bērna smadzeņu attīstību un palīdz labāk iepazīt pasauli.

Kādas ir labākās sensorās spēles bērnam ar alerģijām?

Drošākās iespējas ir spēles ar auduma maisiņiem, ūdeni un dabīgiem materiāliem.

Vai sensorās rotaļas palīdz runas attīstībai?

Jā, jo tās stimulē smadzeņu apgabalus, kas ir atbildīgi par valodas apguvi.

Cik ilgi jāspēlējas ar bērnu, lai būtu pozitīva ietekme?

Pat 10-15 minūšu ikdienas aktivitātes var dot nozīmīgus attīstības ieguvumus.

Secinājums

Sensorās rotaļas ir neatņemama bērna attīstības sastāvdaļa. Vecākiem un pedagogiem vajadzētu tās iekļaut ikdienas rutīnā, lai palīdzētu bērnam augt un attīstīties. Izmēģiniet dažādas aktivitātes un vērojiet, kā jūsu bērns izzina pasauli!

Ārējie resursi

Tags: bērnu attīstība, sensorās rotaļas, Montesori metodes, bērnu izglītība, bērna maņu attīstība

Bloga tagi

0Komentāri

For Comment you need to Login