BITES IR VIENI NO SVARĪGĀKAJIEM IEMĪTNIEKIEM UZ MŪSU PLANĒTAS. Patiesībā bites ir atbildīgas par gandrīz katru trešo pārtikas produktu, ko mēs apēdam! Bez šiem svītrainajiem kukaiņiem mums būtu nopietnas problēmas. Tas nozīmē, ka mūsu uzdevums ir tās aizsargāt un mācīt to darīt arī nākamajām paaudzēm. Apskatīsim dažus iemeslus.
BĒRNI IR NĀKOTNE
Kļūstot vecākiem, mūsu bērniem būs jāveido pasaule ap sevi. Mācīt viņiem cienīt un rūpēties par bitēm, kas ir atbildīgas par tik daudzu augu dzīvi uz Zemes, ir svarīgs solis, lai palīdzētu viņiem veidot labāku nākotni. Un, sākot šīs mācības, jūs rādīsiet lielisku piemēru saviem bērniem. Galu galā viņi vispirms mācās no vecākiem un skolotājiem. Jūs varētu būt tie, kas viņiem palīdzēs saprast, kāpēc bites ir tik svarīgas.
Ar praktisku izglītošanu un dažiem jautriem uzdevumiem jūs un jūsu bērni būsiet ceļā uz to, lai palīdzētu bitēm daudzus gadus uz priekšu.
CIEŅA PRET MŪSU DŪCOŠAJIEM DRAUGIEM
Bērniem var rasties bailes no bitēm, jo tās dzeļ. Lai gan ir svarīgi cienīt bites un rūpēties par tām, bailēm no tām nav jābūt daļai no šī jautājuma. Patiesībā bailes no bitēm nākotnē var pat kaitēt. Labākais līdzeklis pret bailēm ir izglītošana. Iepazīstot bites, jūsu bērni var sākt saprast, ka šīs sīkās radības ir daudz vairāk nekā tikai dūcoši, dzeloši kukaiņi. Tās palīdz mums nodrošināt ziedus, medu, augļus, dārzeņus un daudz ko citu.
IEDVESMOJIET BĒRNUS MĪLĒT BITES UN DABU
Iedvesmojot bērnus mīlēt bites un dabu, ne tikai bagātina bērnu dzīvi, bet arī palīdz nodrošināt vides aizsardzību nākamajām paaudzēm. Tāpēc viens no maniem mīļākajiem visu laiku citātiem ir šāds:
"Mācīt bērnam neuzkāpt uz kāpura ir tikpat svarīgi gan bērnam, gan kāpuram." /Bradley Millar/
Un es piekrītu kinorežisora un producenta Luija Švarcberga vārdiem: "Skaistums un vilinājums, manuprāt, ir dabas instruments izdzīvošanai, jo mēs aizsargāsim to, ko iemīlēsim."
Kā mēs varam palīdzēt bērniem iedvesmoties rūpēties un mīlēt savvaļas dzīvniekus? Katrs bērns ir atšķirīgs, bet manas idejas izriet no manas pieredzes, dažas no kurām es atspoguļošu tālāk.
6 VEIDI, KĀ IEDVESMOT BĒRNUS IEMĪLĒT BITES UN DZĪVO DABU
1. IZVEIDOJIET BIŠU STŪRĪTI SAVĀ DĀRZĀ
- Kopīgi izveidojiet bišu un apputeksnētāju dārzu. Iestādiet timiānu, salviju un lavandu. Pavasarī bites būs priecīgas par krokusiem, muskarēm, baltajiem vizbuļiem un Bētlemes zvaigznēm.
Tā ir lieliska iespēja veidot tiešu saikni starp pārtiku, ko mēs ēdam, un dzīvniekiem (jo īpaši bitēm un citiem apputeksnētājiem), kas palīdz nodrošināt pārtiku uz mūsu šķīvja. Tas ir arī viens no labākajiem veidiem, kā iedvesmot bērnus iemīlēt bites. Būs jautri plānot un izveidot stūrīti dārzā, pēc tam, dārzam augot, vērot, kā dažādas bites apmeklē ziedus.
- Izveidojiet bišu (kukaiņu) "viesnīcu" vientuļajām bitēm. Atcerieties, ka "viesnīcām" nav jābūt greznām vai dārgām, taču neizmantojiet plastmasu vai stiklu (šie materiāli var izraisīt kondensāciju, mitrumu un pelējumu) vai metālu. Visvienkāršāk ir savākt dažas dobas niedres un zariņus, cieši sasiet tos kopā un novietot saulainā vietā. Apkārt “viesnīcai” var izkaisīt dažus atsevišķus dobus kociņus, lai bitēm, kas parasti neligzdo grupās, būtu vieta.
- Aprunājieties ar biškopi, lai bērns varētu tuvāk ielūkoties bišu dzīves norisēs un iepazīt biškopja profesiju, variet apmeklēt kādu no Latvijas biškopības saimniecībām. Apmeklējuma laikā varēsiet tuvāk iepazīt bišu dravu un ielūkoties bišu dzīvē, uzzināt par bišu lomu dabas norisēs un to pozitīvo ietekmi uz cilvēka dzīvi un veselību, tuvāk iepazīsiet bišu dzīves norises: bišu izskatu, saimes dzīves un hierarhijas modeli. Biškopis varēs jums daudz pastāstīt par aizraujošo medus bišu pasauli.
2. DODIETIES ĀRĀ UN VĒROJIET DABU
- Dodieties ar bērniem kopīgās dabas pastaigās - nekas nav labāks par pastaigām dārzā, laukos, mežā vai parkā. Pastaigu laikā var runāt visdažādākajām tēmām (kas ir svarīgas trīs, četrus, piecus utt. gadus veciem bērniem!), ik pa brīdim var apstāties un aplūkot dažādas lietas - putnu ligzdu dzīvžogā vai pūkainu kāpuru uz zieda kāta. Iespējams, ka gliemezis būs jāglābj no briesmām tikt saspiestam zem kājām, vai arī var apbrīnot kādu vaboli tās košās krāsas dēļ. Var saskaitīt mārītes punktiņus un klausīties putnus dziesmās un mēģināt atpazīt tās īpašnieku. Bērnam paaugoties arī būs pietiekama motivācija pašam vērot dabu. Atceros, ka bērnībā es stundām ilgi varēju sēdēt un vērot, kā kamene ielido un izlido no jaunās ligzdas, ko viņa bija ierīkojusi pamestā peles alā zem mūsu dzīvžoga.
- Pievienojiet zinātni! Piemēram, pierakstiet un identificējiet, kuras bites apmeklē kurus ziedus un pārtikas kultūras. Paņemiet lielu plastmasas riņķi un saskaitiet, cik daudz bišu var redzēt riņķī. Izmēģiniet to darīt vairākos dažādos biotopos un salīdziniet tos.
3. IENESIET DABU MĀJĀS
- Dabu var apbrīnot arī mājās no bilžu grāmatām un meklējot skaistus attēlus internetā vai izvietojot plakātus guļamistabā. Mūsdienās bērniem ir pieejamas arī izglītojošas puzzles, grāmatas ar bišu tematiku. Tīmeklī var atrast daudz bezmaksas izdrukājamus materiālus un aktivitāšu lapas.
- Interesants veids kā mācīties par bišu dzīvi ir sensorās rotaļas. Izmantojiet rotaļu mīklu un veidojiet bišu figūras, ziedus, bišu šūnas. Ļaujiet bērnu pirkstiņiem darboties ar krāsotiem zirņiem dzeltenā, melnā, zaļā un brūnā krāsā. Šādā veidā bērni ne tikai mācīsies par bitēm un dabu, bet arī attīstīs sīko motoriku un iztēli.
- Vai arī izmēģiniet radošas aktivitātes, piemēram, gleznošanu, krāsošanu un rokdarbus: izveidojiet piekarināmu biti, fotografējiet vai izdrukājiet bišu attēlus, lai izveidotu bišu kalendāru, atbilstošu kartiņu spēli vai puzli, vai izgatavojiet ar rokām darinātas dzimšanas dienas kartītes ar bišu tematiku.
- Iekārtojiet mācību galdu vai plauktu un izvietojiet interesantus priekšmetus, kas savākti pastaigās vai dārzā: piemēram, tukšu gliemeža čaulu, putna spalvu, priežu čiekurus, neparastus akmeņus. Tie ir lieliski piemēroti sarunām, un var būt jautri pavadīt laiku, atpazīstot savāktos priekšmetus.
4. IEPAZĪSTIET BITES UN UZZINIET PAR BITĒM UN SAVVAĻAS DZĪVNIEKIEM, KĀ ARĪ PAR TO NOZĪMI.
- Daba ir skaista un cienījama pati par sevi. Ir svarīgi bērniem to mācīt. Bet ir arī noderīgi mācīt bērniem, kāda ir bišu vērtība cilvēcei - runājot par bitēm, par to, kā tās apputeksnē mūsu pārtikas kultūras un ziedus.
- Pārrunājiet ar bērnu, ko dienā esat ēduši un kam bija nepieciešama mūsu bišu un citu apputeksnētāju palīdzība. Ābolu pīrāgs, zemeņu saldējums, melleņu smalkmaizītes, pupiņas, tomātu kečups.....vai varbūt medus (lai pagatavotu kilogramu medus, ir nepieciešams, lai 556 medus bites apmeklētu 2 miljonus ziedu!)
- Veidojiet dabas dienasgrāmatu.
5. ESIET RADOŠI
- Izrotājiet krūzītes, lai tās izskatītos kā bites.
-Paņemiet krāsas un zīmuļus un izveidojiet mākslas darbus, ko pielikt pie sienas!
-Izveidojiet savas grāmatzīmes ar bišu tematiku!
- Izveidojiet kolāžu, izmantojot žāvētus ziedus, kas patīk bitēm, un piestipriniet to pie sienas.
- Sarīkojiet bišu tērpu ballīti.
6. CITAS AKTIVITĀTES DABĀ
- Dodieties makšķerēt, vāciet rudens lapas, lai tās vēlāk apgleznotu, izmantojiet ozolzīles un to cepurītes, lai izveidotu dažādus dzīvnieciņus, izveidojiet savu "dabas dienasgrāmatu", vāciet spalvas un gliemežvākus, apgleznojiet oļus – to visu var darīt kopā ar bērniem!
- Pavasarī variet iestādīt kādu augu un vērot, kā tas aug, mērīt to un redzēt, kā tas mainās dienu no dienas.
- Laukos, dārzā, parkā, pludmalē, mežā - tas viss var būt lielisks resurss aktivitātēm un rotaļām ar dabas tematiku.
Tāpēc, neatkarīgi no tā, vai esat skolotājs, vecāks vai audzinātājs, iedvesmot bērnus mīlēt bites nav nemaz tik sarežģīti, un tam nav nepieciešama milzu nauda. Bites ir apbrīnojamas, un galu galā no tā iegūs gan bērni, gan viņu bērni! Mēs taču vēlamies, lai viņi redzētu savvaļas ziedu pļavas, krāsainus dārzus un garšīgus augļus un dārzeņus? Es esmu pārliecināta, ka vēlamies!