

- OuwaKids
- 29 Skatījumi
Lieldienu Olu Krāsošana: Vēsture, Padomi, Idejas Un Triki
- 11 Mar 2025
- | 0 Komentāri
Krāsotas olas ne tikai pasniedz uz svētku galdu, bet tās arī pieņemts dāvināt visu Lieldienu nedēļu. Pastāv vairākas versijas par to, kāpēc Lieldienās izveidojusies tradīcija dāvināt un krāsot olas. Leģenda vēsta, ka Lieldienās Marija Magdalēna uzdāvināja Romas Imperatoram Tiberiusam olu, kas bija nokrāsota sarkanā krāsā – asiņu krāsā, kuras Kristus izlēja, kad bija piekalts pie krusta. Uz olas bija rakstīts “K.A.”, proti “Kristus Augšāmcēlies!”
Pastāv daudz racionālāks skaidrojums. Agrāk, 40 dienu ilgā gavēņa laikā, sākot ar pirmās nedēļas trešdienu, bija aizliegts ēst olas. Taču dējējvistas nekā negribēja pielāgoties baznīcas kalendāram, tad olas, kas tika izdētas gavēņa laikā, vajadzēja kaut kādā veidā saglabāt, lai tās nesabojātos. Tāpēc tās tika novārītas. Lai nesajauktu vārītās ar nevārītām olām, ūdenim pievienoja klāt augus, kuru sastāvā bija dabīgās krāsvielas.
Jau kopš seniem laikiem Lieldienu laikā bieži vien tika rīkotas dažādas izdarības ar olām. Piemēram, olu ripināšana. Šim nolūkam jāizvēlas nelielu līdzenu zemes gabalu, jānomīda to, lai iegūtu līdzenu virsmu. Zemē jāuztaisa nelielas bedrītes. Katrs no dalībniekiem atnes savas nokrāsotās olas, kuras jāsaliek bedrītēs. Katra dalībnieka uzdevums – izripināt viņam iepatikušos olu no bedrītes, tad viņš kļūst par uzvarētāju. Olas tiek izripinātās ārā ar no lupatām taisītas īpašas bumbiņas palīdzību, kas atgādina riteni.
Tā kā senos laikos pastāvēja tradīcija uzglabāt olas veselu gadu līdz nākamajām Lieldienām, ar laiku olas sāka izgatavot no koka, kā arī sāka tās izdaiļot ar visdažādākajiem ornamentiem un rakstiem. Vēlāk parādījās porcelāna, zelta un sudraba olas, kas tika izrotātas ar dārgakmeņiem.
Lieldienu olu krāsošana ir sena un skaista tradīcija, kas simbolizē pavasari, jaunu sākumu un dzīvību. Šajā rakstā uzzināsi gan tradicionālās, gan radošās olu krāsošanas metodes, kā arī dabīgas receptes, lai olas būtu ekoloģiskas un drošas bērniem.
Lieldienu olu krāsošanas metodes
- Olu krāsošanai vislabāk izmantot sīpolu mizas, kuras jāsavāc iepriekš. Atkarībā no sīpolu mizu krāsas, olu krāsa sanāk no gaiši zeltainas līdz tumši brūnai. Ja Jūs vēlaties, lai krāsa būtu daudz intensīvāka, tad jāņem pēc iespējas vairāk sīpolu mizas un jāvāra apmēram pusstundu un tikai pēc tam tur jāliek iekšā olas un jāvāra vēl 10 minūtes. Gandrīz violetas olas sanāk no sarkano sīpolu mizām. Vēl olas var krāsot ar bērzu lapām vai pārtikas krāsvielām.
- Lai olas vārīšanas laikā nepārplīstu, tās apmēram stundu jāpatur siltumā vai istabas temperatūrā, savukārt vārīšanas laikā ūdenim var pievienot ēdamkaroti sāls.
- Daudzās ģimenēs pieņemts krāsot olas „punktiņu rakstā”. Šim nolūkam mitras olas jāapviļā sausos rīsos, jāietin marlē (marles galus stingri jāsasien ar diegu, lai rīsi pieliptu olai) un jāvāra sīpolu mizās parastā veidā.
- Lai krāsotas olas spīdētu, tās jānosusina un jāierīvē ar augu vai olīvu eļļu.
- Vēl var pirms krāsošanas olas var aptīt ar krāsainiem diegiem, tad sanāks interesanti raksti.
- Lai olas tiktu nokrāsotas ne tikai no ārpuses, bet arī no iekšpuses, tās jāvāra 3 minūtes, pēc tam tās jāizņem un dažās vietās čaumalā jāiedur ar adatu. Pēc tam tās jāvāra vārīt vēl 1-1.5 minūti spēcīgā novārījumā, kam pievienotas krustnagliņas, kanēlis un koriandrs.
- Lai ātri nokrāsotu olas, vāriet tās 10 minūtes kopā ar kādu dārzeni: spināti (zaļa krāsa) vai bietes (spilgti sarkana krāsa). Lai iegūtu marmora efektu, olas jāietin ar sīpolu mizā un pa virsu jāuzsien kādu kokvilnas materiālu.
Dabīgās krāsvielas olu krāsošanai
Ja vēlies izvairīties no mākslīgajām krāsvielām, izmēģini dabīgās metodes. Dabiskās sastāvdaļas piešķir olām unikālus un maigus toņus.
Brūnas un zeltainas olas ar sīpolu mizām
- 2-3 saujas sīpolu mizas
- 1 litrs ūdens
- 2 ēdamkarotes etiķa
- 6-8 olas
Vāri sīpolu mizas 20 minūtes, pievieno etiķi un ieliec olas. Vāri vēl 10-15 minūtes un atstāj šķidrumā, līdz sasniegts vēlamais tonis.
Zilas olas ar sarkano kāpostu
- ½ sarkanā kāposta
- 1 litrs ūdens
- 2 ēdamkarotes etiķa
- 6-8 olas
Sagriez kāpostu, vāri 30 minūtes, pievieno etiķi. Ieliec olas un atstāj uz 4-8 stundām vai visu nakti.
Dzeltenas olas ar kurkumu
- 3 ēdamkarotes kurkumas
- 1 litrs ūdens
- 2 ēdamkarotes etiķa
- 6-8 olas
Pievieno kurkumu ūdenim, vāri 10 minūtes, pievieno etiķi un ieliec olas uz 1-2 stundām.
Radošas olu krāsošanas idejas
Marmora efekts ar skūšanās putām
Izsmidzini skūšanās putas uz plāksnes, pievieno pārtikas krāsvielu un sajauc. Rullē olas pa putām un ļauj nožūt.
Olu krāsošana ar rīsiem
Nelielā maisiņā iebērt rīsus, pievienot pārtikas krāsvielu, ielikt olu un sakratīt, lai iegūtu interesantu efektu.
Padomi un triki perfektai olu krāsošanai
- Pirms krāsošanas rūpīgi nomazgā olas ar etiķi, lai labāk uzsūktu krāsu.
- Jo ilgāk ola paliek krāsvielā, jo spilgtāks būs rezultāts.
- Pēc krāsošanas paberzē olas ar eļļu, lai iegūtu glancētu spīdumu.
Biežāk uzdotie jautājumi (FAQ)
Kā panākt spilgtākas krāsas?
Izmanto etiķi, lai krāsas labāk pieliptu, un atstāj olas šķidrumā ilgāku laiku.
Vai dabīgās krāsvielas ir drošas maziem bērniem?
Jā! Dabīgās krāsas ir pilnīgi drošas un veselībai nekaitīgas.
Kāda veida olas vislabāk krāsot?
Baltās olas dod spilgtākus toņus, bet brūnās piešķir dabīgākus, siltus toņus.
Secinājums
Lieldienu olu krāsošana ir radošs un jautrs process, kas satuvina ģimeni. Izmēģini dažādas metodes un izbaudi skaistas, unikālas olas! Lai Jums priecīgas un saulainas Lieldienas!
Saistītie resursi
- Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs – Lieldienu tradīcijas
- Dabīgās krāsvielas un to ietekme uz veselību
- Radošas Lieldienu idejas bērniem
Tags: Lieldienas, olu krāsošana, dabīgās krāsvielas, radošas idejas bērniem, Lieldienu tradīcijas